گروه مهندسان خانه سبز

ایرانی‌ها و "تصاویر مستهجن"؟!

Administer : 2 | تاریخ :شنبه 10 مهر 1395

کارشناسان بررسی کردند

ایرانی‌ها و "تصاویر مستهجن"؟!

             

شاید برایتان پیش آمده باشد؛ در گوگل به‌دنبال اطلاعاتِ دیگری باشید اما درعوض به واژه‌ها  و سایت‌های مستهجن برسید! مثلا خواسته باشید تایپ کنید "فیلم‌های اسکار" اما گوگل بعد از تایپ واژه اول شما را راهنمایی کند به "فیلم‌های صحنه‌دار” یا چیزهایی بدتر از این.  شاید همین است که گفته شده بیش از یک‌میلیون کاربر ایرانی از سایت‌های غیراخلاقی دیدن کرده‌اند.

                              


به نقل از فرارو شاید برایتان پیش آمده باشد؛ در گوگل به‌دنبال اطلاعاتِ دیگری باشید اما درعوض به واژه‌ها  و سایت‌های مستهجن برسید! مثلا خواسته باشید تایپ کنید "فیلم‌های اسکار" اما گوگل بعد از تایپ واژه اول شما را راهنمایی کند به "فیلم‌های صحنه‌دار” یا چیزهایی بدتر از این.  شاید همین است که گفته شده بیش از یک‌میلیون کاربر ایرانی از سایت‌های غیراخلاقی دیدن کرده‌اند.

مدیر موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران چندروز پیش به این آمار اشاره کرده. فتوره‌چی  نگفته که آخرین‌آمارها در این‌باره چقدر است. او در سخنرانی اخیرش این آمار را به سال‌های قبل نسبت داده‌است.

در ظاهر این آمار تنها عدد و رقمی است که درباره تماشای فیلم‌های مستهجن در دست داریم.

البته همیشه حرف‌وحدیث‌های پراکنده‌ای درباره میزان تماشای تصاویر مستهجن در ایران وجود داشته. سال 90 در همین رابطه معاون اطلاعات سپاه فجر استان فارس به آماری که معلوم نبود منبع آن چیست اشاره کرد.

در این آمار گفته شده بود کاربران تهرانی بیشترین استفاده‌کنندگان از سایت‌های مستهجن در میان 182 کشور هستند.

رییس مرکز توسعه و فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اما همان‌موقع و به‌سرعت این آمار را تکذیب کرد.

جز این، مدتی است که امکانات تازه گوگل توانسته اطلاعات بیش‌تری به مخاطبان بدهد. ابزارِ google trends می‌تواند به ما بگوید که واژه‌های غیراخلاقی یا پورنوگرافیک توسط کاربران ایران چقدر جستجو می‌شوند.

با آمدن گوگلِ ترند بود که بسیاری مدعی شدند ایرانی‌ها در صدر استفاده‌کنندگان از این سایت‌ها قرار دارند. آیا این درست است؟

سری به Google trends می‌زنیم. این سایت با جستجوی واژه س ک س به فارسی جدول زیر را نشان می‌دهد:براساس این جدول و بر طبق آمارگیری گوگل ایران در جستجوی فارسی این واژه رتبه سوم را به‌خود اختصاص می‌دهد.

اما جستجوی این واژه به انگلیسی چه نتیجه‌ای دارد؟جدول دوم نشان می‌دهد که ایران نه‌تنها میان رتبه‌های یکم تا پنجم نیست بلکه رتبه‌های ده تا بیست را هم به خود اختصاص نداده‌است.

البته تماشای فیلم‌های مستهجن یا در اصطلاح پورنوگرافی محدود به فضای مجازی نمی‌شود.


چرا تماشای پورنوگرافی در ایران طرفدار دارد؟

مهدی ملک‌محمد در تحلیل این موضوع می‌گوید: به گمانم ما یکی از معدود کشورهایی هستیم که در ان روابط جنسی کمترین بروز را در عرصه عمومی دارد و در عین حال بیش‌ترین بروز را در محافل خصوصی دارد.

این روان‌شناس همچنین تاکید کرد: هرچه که جلوی بروز صحیح آن گرفته شود بروز غلط آن حتمی است؛ سن ازدواج در کشور بالا رفته و افراد از 15 سالگی بالغ شده و نیاز به ارتباط جنسی دارند آیا آن‌ها چطور باید این نیاز را رفع کنند؟

عضو انجمن روان‌شناسی ایران ادامه داد: به نظر می‌رسد کسی نمی‌خواهد پاسخ این سئوال را بدهد چراکه اساسا راه‌حلی عملی تا به حال ارائه نشده‌است.

به گفته ملک‌محمد راه‌حل‌هایی که تاکنون ارائه شده همچون صیغه و یا آوردن ازدواج به دبیرستان‌ها غیرعملی هستند و می‌توانند وضعیت را از آن‌چه هست بدتر کنند.

این مشاور همچنین توضیح داد: به افراد القاء می‌شود تا زمان ازدواج که مشخص نیست چه‌زمانی است نیازشان را سرکوب کنند؛ هرگونه تماس دختر و پسر منع می‌شود و در تلویزیون جامعه طوری به تصویر کشیده می‌شود که گویا در حال تماشای یک جامعه دیگر هستیم.

ملک‌محمد با توجه به این تاکید کرد: همین‌کار به‌خودیِ خود می‌تواند افراد را جَری‌تر کند. اما اگر وضعیت افراد درک شود بخش زیادی از مشکل حل خواهد شد.

این کارشناس با اشاره به موضوع خویشتن‌داری گفت: افراد تا حدی می‌توانند خودشان را کنترل کنند اما خویشتن‌داری حدی دارد؛ از جایی به بعد شما دیگر برای ارضای نیازتان اقدام خواهید کرد.

این روان‌شناس و مشاور درباره خویشتن‌داری در جامعه توضیح داد: وقتی افراد یک جامعه ببینند که همه کارشان را به درستی انجام می‌دهند طبیعتا خویشتن‌داری‌شان افزایش خواهد داشت. در غیراینصورت و وقتی همه در حال تخلف هستند سایرین همه با خود می‌گویند پس من هم می‌توانم تخلفی انجام دهم.

وی در تحلیلِ دلیل دیگر تماشای فیلم‌های مستهجن گفت: همچنین بسیاری از نوجوانان و جوانانی که پدر و مادرها نسبت به تماشای تصاویر مستهجن توسط آن‌ها شکایت دارند در خانواده‌هایی آشفته هستند.

درنتیجه به گفته این روان‌شناس در یک جامعه آشفته هم تماشای فیلم‌های غیراخلاقی و پورنوگرافی بیش‌تر خواهد بود.

پرکردن خلاء با تماشای تصاویر مستهجن
روان‌شناسِ دیگری در واکاوی دیگر علت‌ها می‌گوید: اولین دلیل هجوم گستاخانه و بی‌رحم سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و اطلاعاتی است که ما نتوانسته و نخواهیم توانست جلوی آن‌ها را در این مورد بگیریم.

دکتر اصغر کیهان‌نیا دلیلِ دوم را دلیلی پنهان می‌نامد. این دلیل به حرص انسان برمی‌گردد و اینکه هرچه بخواهد این حرص را منع کند منجر به مقاومت منفی و لجبازی خواهد شد.

دکتر کیهان‌نیا در توضیح بیش‌تر این امر گفت: در رابطه با تماشای تصاویر پورنوگرافی نیز این اصل روان‌شناختی مصداق دارد. ما با جوانانی روبروییم که هرچند نسبت به تبعات این مسئله آگاه نیستند اما به‌دلیل داشتن نیازهای جنسی‌‌ با تماشای این فیلم‌ها خلائی را پر می‌کنند.

این روان‌شناس همچنین درباره دلیل سوم توضیح داد: دلیل دیگر را باید در کمبودهای دیگر جُست. بیکاری و نداشتن شغل دلیل غیرمستقیم تماشای چنین تصاویری است؛ چراکه نداشتن شغل خودش دلیلی برای ازدواج نکردن و برطرف‌نشدن نیازهای جنسی است.

کیهان‌نیا همچنین دلیل چهارم را در کمبود هیجان و سرگرمی در جامعه دانست.

او گفت: ایجاد سرگرمی وظیفه مسئولین است. آن‌ها باید راه‌هایی برای تخلیه انرژی و تخلیه هیجانی افراد جامعه ایجاد کنند. این در حالیست که علاوه بر نبود سرگرمی مسئولان سرگرمی‌هایی اندک مانند کنسرت‌های موسیقی را نیز ممنوع می‌کنند.

این روان‌شناس در پاسخ به این سئوال که "آیا جامعه در رابطه به تماشای فیلم‌های مستهجن به مرز هشدار رسیده‌است؟" توضیح داد: آمار مشخصی در این رابطه وجود ندارد. به‌نظر من و بنا بر مشاوره‌هایی که با مردم داشته‌ام می‌توان گفت 30 تا 40 درصد از جامعه با تماشای این تصاویر مشغولیت دارند.

تاخیر و محرومیت
یک جامعه‌شناس نیز در تحلیل تماشای پورنوگرافی در ایران به "محرومیت" در جامعه اشاره کرد.

افسرافشارنادری جامعه‌شناس خانواده معتقد است که تماشای تصاویر مستهجن پیش از این‌ها هم وجود داشته؛ حتی می‌توان گفت از گذشته تا به‌حال و در همه عرصه‌ها به اشکال ممکن میان مردم بوده‌است.

ادامه داد: در سال‌های قبل که رسانه‌ها به شکل امروزی درنیامده بودند نیز با این مسئله مواجه بوده‌ایم؛ در قالب خواندن کتاب‌های که حاوی تصاویر مستهجن بودند و یا فیلم‌هایی که دست‌به‌دست می‌شدند.

به اعتقاد افشارنادری آن‌چه امروز اهمیت دارد گسترش تماشای چنین تصاویری است.

به گفته این جامعه‌شناس نیازهای جنسی افراد جامعه به طریق طبیعی و در قالب داشتن یک ارتباط دوسوی برطرف نمی‌شود.

عضو انجمن جمعه‌شناسی ایران در اشاره به تابوها در جامعه توضیح داد: سبب آن شده که افراد نتوانند درباره نیازهایشان به‌راحتی صحبت کنند؛ این در حالی‌ که در بسیاری از کشورها مسائل جنسی در رسانه‌های ملی مطرح شده و مردم در ارتباط با برنامه‌های تلویزیونی مشکلاتشان را مطرح می‌کنند.

وی همچنین گفت: دلیلِ دیگر این‌که دغدغه بخش زیادی از مردمِ جامعه ما از کوچک و بزرگ و زن و مرد این شده بیش از همه به ازدواج و تاخیر در آن به دلیل مشکلات دیگر برمی‌گردد.

این جامعه‌شناس در انتها به یکی از تبعات مهم انتشار این تصاویر در جامعه اشاره کرد. به گفته افسر افشارنادری گذشته از تبعات روانی و جسمی می‌توان باید به عمل‌های زیبایی اشاره کرد؛ یکی از دلایل گسترش این عمل‌ها در جامعه ما تلاش برای زیباتر شدن است که به‌طور پنهانی به مشکلات جنسی برمی‌گردد.

tag: تصاویر مستهجن , آمار مشاهده تصاویر مستهجن , آمار مشاهده تصاویر مستهجن در ایران , آمار مشاهده تصاویر سکس در ایران , مشاهده تصاویر سکس در ایران , مشاهده تصاویر س ک س در ایران , آمار ایرانی ها در فیلمهای پورن ,
 

آخرین مطالب خانه سبز

» دانلود آهنگ زیبا و خاطره انگیز عارف با نام خواب ستاره ( جمعه 29 بهمن 1395 )
» دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی با نام رویای بی تکرار ( جمعه 29 بهمن 1395 )
» ناگفته های «مهدیه محمدخانی»، خواننده موسیقی سنتی ( جمعه 29 بهمن 1395 )
» چه رنگ لباسى براى عكس انداختن مناسب است ( جمعه 29 بهمن 1395 )
» شخصیت شناسی چه رنگی دوست دارید ( جمعه 29 بهمن 1395 )
» بزرگترین فاجعه انسانی قرن اخیر در کمین تهرانی‌ها ( شنبه 16 بهمن 1395 )
» افراد با این ویژگی‌ها هرگز لب به چای نزنند ( جمعه 15 بهمن 1395 )
» حال استاد «شجریان» بهتر شده ( جمعه 15 بهمن 1395 )
» مدلهای مانتو رنگ سال 96 ( جمعه 15 بهمن 1395 )
» تزیین دیوار با ایده های جالب و ارزان قیمت! ( جمعه 15 بهمن 1395 )
» وقتی همه میگریختند آنان میشتافتند.. ( جمعه 1 بهمن 1395 )
» خلاقیت در کسب و کار؛ تجربیاتی از موفقیت های برندینگ ( جمعه 10 دی 1395 )
»  دکوراسیون خانه به رنگ سال 2017 ( شنبه 4 دی 1395 )
» دانلود تحقیق باغ سازی رنسانس ( جمعه 12 آذر 1395 )
» دانلود آهنگ زیبای مهستی با نام طعنه ( جمعه 12 آذر 1395 )
» مناسب ترین جنس کابینت برای خانه های شما ( جمعه 12 آذر 1395 )
» معجونی برای جلوگیری از سکته قلبی ( جمعه 12 آذر 1395 )
» سارا خادم الشریعه بر سکوی سوم گرند پری جهان ایستاد ( جمعه 12 آذر 1395 )
» دانلود آهنگ زیبا و خاطره انگیز یاور همیشه مومن از داریوش ( جمعه 5 آذر 1395 )
» سرطان به سبک ایرانی ( جمعه 5 آذر 1395 )
» واکنش تند محسن چاووشی به شایعات حضور در «سنتوری۲» ( جمعه 5 آذر 1395 )
» تصاویر چهره ها در شبکه‌های اجتماعی ( جمعه 5 آذر 1395 )
» آموزش استفاده حداکثری از سرعت اینترنت در اندروید ( جمعه 5 آذر 1395 )
» آموزش کسب درآمد از اینستاگرام ( یکشنبه 30 آبان 1395 )
» صبحانه، قبل یا بعد از تمرینات ورزشی؟ ( یکشنبه 30 آبان 1395 )
» هشدارهایی در رابطه با کمبود ویتامین B12 ( یکشنبه 30 آبان 1395 )
» دانلود پروژه کامل تجاری اداری ( یکشنبه 30 آبان 1395 )
» دانلود آهنگ بیادماندنی شهریار قنبری با نام قدغن ( جمعه 28 آبان 1395 )
» روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون منزل ( جمعه 28 آبان 1395 )
» نقش‌های منفی دوست‌داشتنی در سینمای ایران ( جمعه 28 آبان 1395 )